poniedziałek, 4 maja 2015

Syndrom dziczych cycków renkom zbucowany.


4 komentarze:

 1. Osobiście nie widzę klarownego związku logicznego pomiędzy słupkami tabeli - to tak z metodycznego punktu widzenia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Juz klarujemy. Panie Zbigniewie. Parki slupkow symbolizuja parametry: Odstrzal dzikow, szkody w uprawach, populacje mysliwych. Kazdorazowo w okresie 2ooo - 2o14.

  = (prawie) tyle samo mysliwych co w roku 2000, musi strzelic trzy razy tyle dzikow w roku 2014 i pokryc dwa i pol raza wyzsze szkody. Rownolegle Lasy Panstwowe domagaja sie znacznego podwyzszenia tenuty za dzierzawe terenow lesnych kolom lowieckim. Lub pokrycie szkod wyrzadzanych przez zwierzyne w drzewostanach/finansowy udzial dzierzawcow w ochronie lasu przed zwierzyna lowna. Czy to Panu sie podoba, czy nie - te rzadania oparte sa na twardych realiach ekonomicznych. Jak sie nie stanie cud, to za dzierzawe terenow lesnych trzeba bedzie po prostu wiecej zaplacic....Predzej czy pozniej.

  = istotne podniesienie kosztow dzierzawy, ktorych ten system,
  dotowany w znacznym stopniu przez sprzedaz polowan za granice (tez sa ladne tabelki) po prostu nie
  wytrzyma. Nie moze wytrzymac. ( ile % wzrostu kosztow czynszu dzierzawnego za Wasze obwody moze "strawic" Panskie kolo - raczej 100 % czy raczej 200 % ?)

  Do tego dochodza tendencje w postaci wzrastajacego sredniego wieku mysliwych etc. Jak to ladnie jeden z naukowcow zauwazyl - polski mysliwy ma juz czas tylko na polowanie. Na gospodarke lowiecka juz mu go brakuje.....

  Duzo dylematow oglednie mowiac....

  Zobaczymy jak to sie bedzie rozwijac po wyborach. W tej chwili to jest pare liczb i czyste spekulacje.
  Czas pokaze reszte. Dajmy sie zaskoczyc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odniosłem wrażenie, że Szanowni Koledzy sugerują słupkami, że zbyt mała liczba myśliwych jest powodem wzrostu populacji dzika i szkód łowieckich z tym związanych ale może się myliłem. Z mojego punktu widzenia filozofowanie o ilości myśliwych jest niepotrzebne, sprawa sama się załatwi jak to jest rzeczywiście problem. Dla mnie ideologia mająca na sztandarach hasło "Więcej myśliwych" jest narzędziem dla prywatyzacji czy komercjalizacji łowiectwa, i niczym więcej.
  Jak zawsze pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Populacja dzika wzrasta rowniez w krajach, gdzie jeden mysliwy przypada na 50 hektarow lowisk, nie tylko w modelu gdzie na 250 hektarow krajobrazu przypada jeden emeryt po 70 - tce. (absolutny rekord w Europie) Szkody tak samo. Problemem jest "rozlozenie" obciazen zwiazanych z obecnoscia zwierzyny na wieksza ilosc kieszeni. Dla nas ideologia mająca na sztandarach hasło "Malo myśliwych" jest narzędziem realizacji egoistycznych interesow "trzymajacych obwody" i niczym więcej. Rzeczywistosc ekonomiczna przyniesie zreszta tutaj predzej czy pozniej jakies rozwiazania.
  Lokalnie tak czy owak - byc moze rowniez w wiekszej skali.
  Paradoksem jest np. fakt iz 15 - 20 % zwierzyny w Polsce pozyskuja cudzoziemcy.....Z czego tez mozna wysunac interesujace wnioski......
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń